SAFE tilbyr gratis medlemskap til elever

SAFE tilbyr gratis medlemskap til elever

Besøk skoleskipet Gann Foto: Mats Thune

SAFE har siden starten av 2025 økt satsingen på neste generasjon i hele bransjen med gratis medlemskap for elever. Dette er et pilotprosjekt som skal fange opp unges interesse for et fagorganisert arbeidsliv.

Forrige uke besøkte SAFE skoleskipet Gann i Stavanger. Forbundssekretær Mats Thune og SAFE Ung styremedlem Elise Kvilhaug kunne fortelle de om bord at SAFE tilbyr gratis medlemskap til elever i energibransjen.

– Dette er en positiv satsing for å komme tettere på unge under utdanning. Gratis medlemskap gjør det enklere for elever å bli kjent med SAFE, sier Thune.

Interessen for utdanningstilbudet på Gann skoleskipet er stor i år. Ved siste opptak var det nær 500 søkere, og kapasiteten på skoleskipet er økt til 140 elever. 

– Dette er positivt å se, spesielt siden vi har sett en nedgang i søkertallene til sjøfartsyrkene, påpeker Thune. 

Mats Thune og Elise Kvilhaug besøker Gann skoleskip
Mats Thune og Elise Kvilhaug besøker Gann skoleskip

Skoleskipet har nylig fått en stor oppgradering, som gjør det mer miljøvennlig og moderne. 

– Det var veldig kjekt å se utviklingen om bord. Oppgraderinger i utstyr og teknologi gjør opplæringen mer relevant for arbeidslivet, sier Kvilhaug, som er tidligere elev ved skoleskipet.

Tett på hverdagen til elevene

Elevene på VK1- og VK2 fortalte om et godt læringsmiljø på skipet, dyktige lærere og en sterk fellesskapsfølelse. Samtidig beskrev de hvordan det kan være krevende å bo og lære tett sammen. 

Satser på fremtidens fagkompetanse

Rekruttering til fag- og bransjeutdanning er viktig for norsk verdiskaping. Det sterke søkertallet og engasjementet blant elevene på sjø viser at interessen for yrkesfaglig kompetanse er høy.

– Med gratis medlemskap for elever ønsker SAFE å knytte kontakten med unge under utdanning og bidra til at flere organiserer seg i fremtiden, sier Thune.